V sobotu 6. septembra sme sa zúčastnili na čistení lesného svahu v hornej časti obce Stráňavy (pri Múzeu). V priebehu niekoľkých hodín sme zvládli odstrániť neporiadok, ktorí tu pri rekreácii zanechali niektorí nezodpovední a ľahostajní ľudia.

Miesto, ktoré sme čistili, je v tesnej blízkosti známeho ohniska, kde počas víkendov oddychuje, opeká či griluje, nejeden obyvateľ nášho krásneho malofatranského regiónu. Je smutné a nepochopiteľné, rovnako však aj bežné, že sa nájdu ľudia, ktorí sa prírode za poskytnutie čerstvého vzduchu, vtáčieho spevu, chládku, pohody a oddychu poďakujú tým, že všetky odpadky, ktoré vyprodukujú, jednoducho porozhadzujú po okolí. Nezaujíma ich pritom dopad na ekológiu, na zvieratá, či jednoducho to, že priestor chcú využívať aj iní ľudia.

Počas čistenia sme vyzbierali celkom 13 veľkých vriec odpadkov, ktorí sme hneď pri zbere separovali na papier, plasty a kov. Okrem toho sme vyzbierali slušnú a rozmernú zbierku kovu, medzi ktorými boli vedrá, hrnce, vodojem, zliatinové umývadlo a ďalšie „okrasy“. Ďalej to boli veľké plastové profily, igelity, autosedačka a tiež kancelárska stolička.

Zber odpadu bol pomerne náročný, pretože tu bol „uskladňovaný“ mnoho rokov. Na strmom a podmáčanom svahu s hustým porastom sme sa zabávali niekoľko hodín, minuli sme veľa síl pri nosení ťažkého a nebezpečného nákladu. No ani to nás neodradilo od nášho predsavzatia, že dnes bude táto časť stráňavského chotára čistá.

Dokázali sme to a pri plných vreciach a teplých opekaných pochúťkach (ktoré nám pripravili manželky s deťmi niektorých členov) nás už len napĺňala radosť z dobrej a užitočne vykonanej práce. Vrecia sme odviezli do kontajnerov na separovaný odpad.

Verím, že aj táto aktivita bude inšpiráciou pre každého, kto rád využíva prírodu pre oddych. Že každý, kto vidí neporiadok sa sám chytí práce a nebude čakať na ostatných. Že to čo do prírody donesieme si z nej aj odnesieme a že na ďalšej akcii (ktorých bude ešte dosť) bude ochotných zúčastniť sa oveľa viac normálne zmýšľajúcich ľudí.

Za pomoc ďakujem Tomášovi, Martinovi a ich rodinám, ktorí sa postarali o organizáciu akcie a príjemné rodinné prostredie vytvorené v peknej prírode.

FacebookYoutubeTwitter

Práve tu je 22 návštevníkov a žiadni členovia on-line