V auguste som mal tú česť zúčastniť sa spolu s priateľmi osadenia dvojkríža na všetkým Stráňavcom známych Havraních skalách, Havranke. Som veľmi rád, že existujú ľudia, ktorí nehľadajú dôvody prečo niečo neurobiť, ale jednoducho sa dohodnú a vec spravia. Aj takto si predstavujem budúce angažovanie občanov v obci. Niekedy stačí naozaj málo, obetovať pár hodín zo svojho času a dobrá vec sa podarí.

Z histórie dvojkríža na Havraních skalách

Text: Ing. Pavol Ďurnek

V severovýchodnej časti Malej Fatry medzi vrcholom Polom a Strečnianskou úžinou sa nachádza malý horský celok s vrcholom Kojšová (741 m n.m.), kde sa nachádzajú skalné reliéfy Havraních skál, so skalnými stenami vysokými až 30m, v ktorých sú obrovské otvory. V dierach hniezdia dravce. Kolmé skalné steny využívajú skalolezci. Sú tu kamenné útvary, ktoré majú ľudové názvy ako napríklad Hríb, Ježibaba, Kamenná tvár, Ťava. Z jednotlivých skál sú prekrásne výhľady na Žilinskú kotlinu, Rajeckú dolinu, Slnečné skaly a Lietavský hrad.

Zmiešané pocity vyvoláva pohľad na ťažbou vápenca zmenený Polom, na násypy štrkovohlinitého odpadu vytvárajúce veľké štrkové jarky. Z vrcholu Kojšovej je prekrásny výhľad na Strečniansku úžinu a na časť pohoria Krivánskej Malej Fatry. Pohľad na panorámu obce Stráňavy, mesto Žilinu a jej okolie s priehradou je zo spodnej Havranej skaly úchvatný. Kojšová s Havraními skalami je celoročne navštevovaná občanmi obce Stráňavy,  turistami zo širokého okolia, ale aj turistami zo zahraničia.

Na jar roku 1994 sa skupinka ľudí z obce Stráňavy, tak ako už niekoľkokrát predtým, stretla na známom mieste Havraních skál. A tu pri opekaní vznikol návrh od občana Jozefa Ďurneka (+1995, ako 53 ročný) postaviť na niektorú skalu dvojkríž. Myšlienky sa ujal jeho brat Pavol a po rozhovoroch s priateľmi, milovníkmi prírody a samotných Havraních skál, zorganizoval vyrobenie dreveného, 3,5m vysokého dvojkríža z guľatiny (smrekové sucháre), ako aj jeho postavenie.

Postavenie dvojkríža bolo stanovené na 27.8.1994 a celej akcie sa zúčastnilo 12 osôb, ktorí priniesli potrebné náradie a materiál (horolezecké laná, cement, štrk...). O 11:15 bol dvojkríž postavený a zabetónovaný. Nedá mi nepripomenúť, že autor myšlienky postavenia dvojkríža, Jozef Ďurnek, síce pomáhal pri stavaní dvojkríža, ale nikdy k nemu nevyšiel.

5. júla 2009 bol dvojkríž obnovený, guľatina bola vymenená za iný materiál - hranoly.

V roku 2014, pri 70. výročí SNP, bol drevený dvojkríž nahradený kovovým (o výške 4 metre), ktorého výrobu financovala obec, samotnú výrobu a osadenie zabezpečili turisti zo Stráňav pod vedením Jána Vavríka. Na príprave osadenia, vynesení dvojkríža a pri samotnom umiestnení sa podieľali Tomáš Vavrík, Lukáš Hríň, Ján Valo, Tomáš Kopřiva, Pavol Majtán, Tomáš Pytel, Vlado Oščiatka, Vendelín Puček a Jana Vavríková. 

Z podnetu Pavla Ďurneka sa ku krížu od roku 1996 uskutočňuje každoročne turistický výstup - Memoriál Jožka Ďurneka. 19 - tich ročníkov sa zúčastnilo 939 osôb z okresov ZA, MT, SNV, IL, VT, CA, LM, RU, BA, PP, GA, ČR - Ostrava.

 

 

 

 

FacebookYoutubeTwitter

Práve tu je 19 návštevníkov a žiadni členovia on-line